רב לחתונה

איך בוחרים רב לחתונה? המדריך השלם למתחתנים

מגיע לכם מזל טוב! בקרוב תעמדו תחת חופה וקידושין וכעת זה הזמן למצוא רב לחתונה שיקדש אתכם במהלך הטקס. האם חשוב לכם שהרב ירגש באופן מיוחד? יאמר עליכם כמה מילים ייחודיות? האם תעדיפו רב נעים זמירות או דווקא אישיות קלילה ומבדחת? האם חשוב לכם לקיים טקס חתונה קצר, או כמיטב המסורת, הכולל את שבע הברכות?

רב מהרבנות או רב פרטי?

בישראל ניתן למצוא מאות רבנים המוסמכים לעריכת חופות, כאשר הזוג (ובני המשפחה לפעמים) יכולים לבחור את הרב הרצוי להם. אם נרשמתם כבר ברבנות, בוודאי הוסבר לכם שהרבנות מחויבת לספק לכם רב לחתונה ללא תשלום, לטובת החופה והקידושין. השירות כמובן כלול באגרת הנישואין ששולמה בעת פתיחת התיק שלכם. למרות זאת, רבים מהזוגות מעדיפים רב שילווה אותם בדרך מקורית או ייחודית ולשם כך יצטרכו לוודא כיצד כל רב נוהג לקיים את הטקס.

רב לחתונה

האם מותר לרב לדרוש תשלום?

רב שמוגדר כעובד המועצה הדתית שבה נרשמתם, לא רשאי לקבל תשלום בעבור עריכת החופה. אך אם אותו רב נדרש למקום מרוחק יותר, למעלה מ-15 ק"מ מחוץ לתחומי אותה מועצה, הוא רשאי לקבל החזר הוצאות נסיעה על פי תנאים ו/או תעריפים שסוכמו לפני כן. אם הרב שלכם יוזמן באופן אישי ואיננו עובד של המועצה בה נרשמתם, הוא רשאי לדרוש תשלום בעבור עריכת החופה. כמו כן, עליכם לעדכן ברבנות מיהו הרב המחתן שתיאמתם איתו.

כל הדרכים לבחור רב לחתונה

ועכשיו, אחרי שכבר סגרתם את הדיג'יי, שמלת הכלה והצלמים, תצטרכו לחשוב על החלק החשוב והמרכזי ביותר באירוע – טקס החופה. רוב הזוגות (דתיים וחילונים כאחד) מעדיפים להתחתן כמיטב המסורת ולהזמין רב מקדש לחתונה המנהל את הטקס על פי ההלכה היהודית. חשוב שתזכרו שלטקס יש מכלול רחב של משמעויות והוא כולל משמעויות רגשיות, זוגיות ומעשיות. לכן לא די בלבחור את הרב המתאים מבחינת סוג הטקס שהוא ינהל ועליכם לבחור אדם שיש לכם איתו כימיה וחיבור טוב. רק כך הוא יוכל להעניק לכם את החוויה המדויקת שמתאימה לכם.

העברת טקס מהירה או איטית?

לא רק חלקי הטקס משפיעים על אורכו. בוודאי נכחתם בלא מעט חתונות שבהן הרב היה דברן מטבעו ועל כן האריך מאוד בדברים, או שדיבורו איטי. אם חשוב לכם לשמור על קצב מהיר ולהתקדם לשלבים הסופיים של הטקס מבלי להאריך בדברים, כדאי שתמצאו רב שמסוגל לבצע זאת. אם אתם מתחברים לקצב איטי יותר וסומכים על יכולתו של הרב להעביר את הטקס בצורה מרגשת וייחודית, בהחלט כדאי למצוא רב לחתונה שמקפיד על כך. זכרו שלכל רב עשויה להיות העדפה שונה לגבי ניהול הטקס ולכן שוחחו עמו מראש, הסבירו לו מה חשוב לכם ומה אתם מעדיפים ובררו שזהו האדם שמתאים לכם. ייתכן שהרב מיוזמתו יאמר לכם שהוא איננו האדם שאתם מחפשים ותצטרכו למצוא רב מתאים יותר.

רב מצחיק או רציני?

טקס החופה הוא אמנם מרגש, מעצים ויפהפה, אבל אפשר ואף רצוי לשמוח בו מאוד. לכן רבים מהזוגות מחפשים רב לחתונה שמעביר את הטקס עם חוש הומור, מספר בדיחות ובאופן כללי, מתקשר נפלא עם הקהל או מעמיד בפניו כל מיני אנקדוטות משעשעות לגבי חיי הנישואין. להבדיל, אפשר למצוא רבנים רציניים יותר, שמתמקדים במסורת, בשורשים היהודיים ובהלכות החשובות. רבנים אלה בדרך כלל יהיו דמויות משפיעות ומוכרות יותר בעולם הדתי. ולכן כשאתם תוהים באיזה רב לבחור, שקלו ברצינות האם תעדיפו רב שמפזר פאנצ'ים ובדיחות, או רב רציני וטקסי יותר במהות שלו. בשני הסוגים אגב, ייתכן שהדבר פחות יתאים למוזמנים שלכם או למשפחה הקרובה. אם אתם לא מצליחים לקבל הכרעה לגבי הרב המתאים, אולי דווקא הם אלו שיוכלו לייעץ לכם לגבי רב לחתונה או אפילו להמליץ על רב מתאים שהם נחשפו אליו באירוע אחר.

דברים לשקול בהזמנת רב מזמר

אחת ההעדפות הפופולריות בקרב זוגות בשנים האחרונות, היא להזמין רב מזמר. רבנים אלה ידועים בקולם ובכישורי השירה שלהם ומסוגלים לפייט או לברך דרך זמירות ייחודיות. שירה היא דרך טובה להעביר את הטקס, בעיקר אם חשוב לכם שהוא יהיה יחסית ארוך, אך אתם יודעים שהמוזמנים עלולים לאבד סבלנות. חלק מהרבנים גם משתפים בשירה את הקהל כך שהטקס מבחינתו יעבור בקלילות ובנעימים. זכרו שאם אתם בוחרים ברב לחתונה שמנהל את הטקס בזמירות ובשירה, עליכם לוודא האם ההנחיות שלו כלפיכם בטקס יתבצעו בשירה או בדיבור כרגיל. פעמים רבות דברים שמופנים לזוג כהנחייה להמשך הטקס (השקיית הכלה ביין למשל), עשויים להיות לא ברורים מספיק ברגע האמת. אם להתרגשות ולהסחות הדעת מהמצלמות והמוזמנים תתווסף גם הנחייה מולחנת, לא בטוח שתזהו אותה בזמן. לכן בקשו מהרב לסמן לכם בדרך כלשהי, או פשוט למסור את הדברים בדיבור ישיר.

מה עושים כשהרב לא פנוי באותו תאריך?

אם שקלתם מספר אפשרויות לגבי אופי הטקס שאתם מעוניינים בו ומצאתם רב לחתונה שאתם רוצים, כעת זה הזמן לבדוק האם הוא פנוי בתאריך החתונה שלכם. למרבה הצער, לא תמיד הרב שרציתם יהיה פנוי ותגלו לאכזבתכם שהוא הוזמן לאירוע אחר ולא יוכל להגיע לשלכם. את התרחיש הזה כדאי לקחת בחשבון משום שהרבנים עמוסים ועסוקים בעיקר בעונת החתונות. זוגות שיודעים מראש מיהו הרב שירצו שיחתן אותם כבר מלכתחילה (על בסיס ההיכרות המשפחתית או החברית עמו, או שראו אותו בטקס חופה אחר בעבר), ממהרים לסגור איתו לתאריך שלהם, מה שעשוי להתנגש עם התאריך שלכם. אם הרב איננו יכול להופיע הוא יאמר לכם זאת כבר בתחילת השיחה. למרות זאת, ישנם מצבים שבהם שתי החתונות קרובות גיאוגרפית זו לזו והוא יוכל להגיע אליכם בשעה אחרת – מוקדמת יותר או מאוחרת. במצב זה, חשוב שתשקלו היטב האם תהיו מוכנים להקדים או לאחר את החופה לשעה שלא תכננתם. זכרו שלשעת הטקס יש השפעה על כל האירוע לאחר מכן, הן מבחינת המוזמנים והמשפחות והן מבחינת התנהלות האולם.

שאלו כל שאלה חשובה לפני החופה

בסופו של דבר, מטרתו של כל רב תהיה זהה והיא נוגעת לקיום הטקס על פי נוהגים ומצוות הלכתיות. ייתכן שיש לכם כעת שאלות ותהיות לגבי מהות הטקס היהודי המסורתי, או בנוגע למוסד הרבנות עצמו. אם אתם מתלבטים בנושא, תוכלו להיוועץ ברב לחתונה שתיאמתם עמו כדי שיוכל לעזור או לפרש כל כוונה ותהייה. חשוב שתגיעו למעמד החופה כששניכם מודעים למתרחש ולסיבות שבגללן נערך הטקס כפי שנערך, גם אם אינכם מקיימים אורח חיים דתי אדוק. יהיה חשוב שתקיימו את עקרונות הבסיס של הדת, ככל שהדבר נוגע לברית הנישואין.

זכרו: רב לחתונה הוא רב מן המניין

כבר התחלתם לחשוב על מכלול הדברים שתרצו שהרב לחתונה שלכם יעמוד בהם? זכרו שבסופו של דבר, עליו לעמוד בציפיות שלכם אך גם להישאר נאמן לדרכו ואמונתו. כבדו אותו לאורך השיחה והצפת השאלות, הישארו גמישים לגבי מהלך הטקס והביעו הערכה, גם אם תעדיפו לפנות לרב אחר.

דילוג לתוכן